Bractwo Żywego Różańca
Powstanie wspólnot różańcowych:
Od średniowiecza ludzie modlący się na różańcu gromadzą się we wspólnoty. Są nimi bractwa różańcowe, skupiające świeckich, którzy zobowiązują się trwać na modlitwie razem z Maryją. Pierwsze historycznie udokumentowane bractwo zostało założone już w 1470 r. we Francji. W księgach polskich bractw różańcowych można znaleźć imiona królów i wielkich wodzów, m.in.: Zygmunta Starego, Stefana Batorego, Jana III Sobieskiego, Tadeusza Kościuszki czy Kazimierza Pułaskiego.
Przynależność do takiej wspólnoty daje duchowe korzyści (modlitwę wspólnoty za życia i po śmierci oraz odpusty) oraz nakłada obowiązki, do których należą: odmówienie 20 tajemnic różańca w ciągu tygodnia, wzorowe życie chrześcijańskie, udział w miesięcznych nabożeństwach różańcowych i godne obchodzenie świąt Matki Bożej, z okazji których dostępuje się odpustu.
Wspólnota Żywego Różańca składa się z 20 - osobowych grup, zaangażowanych w życie parafii nazywanych różami, w których każdego dnia rozważane są wszystkie jego tajemnice. Każda osoba z róży codziennie przez miesiąc rozważa jedną tajemnicę różańca, którą sobie wybiera. W ten sposób grupa (Róża Różańcowa), codziennie odmawia cały różaniec. Wspólnota Żywego Różańca co miesiąc uczestniczy we wspólnym nabożeństwie, w czasie którego dokonuje się zmiana odmawianych tajemnic i wyznaczana jest intencja modlitwy.
Działalność
Róże różańcowe stanowią duchowy filar Parafii, mają one charakter ściśle modlitewny. Członkowie często zamawiają Msze święte intencyjne, biorą udział w czuwaniach, np. przy Grobie Pańskim, w czasie Wieczystej Adoracji, na Nabożeństwach w Pierwsze Soboty Miesiąca. Róże różańcowe zajmują wyjątkowo ważne miejsce w pielęgnowaniu ducha modlitwy.
Eucharystia:
Msza św. w intencji Czcicieli Matki Bożej – a szerzej – za Parafię jest sprawowana w Pierwszą Sobotę miesiąca o godz. 8.oo. Po niej odbywa się wymiana tajemnic różańcowych. Następnie jest Konferencja w formie medytacji i modlitwa różańcowa prowadzony przez wspólnotę. Obecnie w Parafii są dwie róże różańcowe. Zelatorką jednej z nich jest p. Wanda Duszyńska, zelatorką drugą Róży jest p. Joanna Dubiel