SAKRAMENT CHRZTU ŚWIĘTEGO
Sakrament chrztu św. jest konsekwencją sakramentu małżeństwa w czasie, którego małżonkowie zobowiązali się do przyjęcia potomstwa, jakim ich Bóg obdarzył i wychowania go w wierze. Pierwszym i jakże znamiennym etapem wychowania w wierze jest właśnie sakrament chrztu.
Chrzest to brama do innych sakramentów. Bez chrztu nie ma spowiedzi, I Komunii św. i pozostałych Sakramentów.
- Sakrament to widzialny znak niewidzialnego działania Boga. W przypadku chrztu tym widzialnym znakiem jest polanie główki dziecka wodą święconą i wypowiedzenie słów: np. Janie, ja ciebie chrzczę w imię Ojca, Syna i Ducha św. Zwykle dokonuje tego kapłan w świątyni w sposób uroczysty, przy licznym udziale wiernych.
- Temu widzialnemu znakowi towarzyszy niewidzialne działanie Boga. Przez chrzest św. człowiek zostaje uwolniony od grzechu pierworodnego i innych grzechów, staje się dzieckiem Bożym i zostaje włączony do społeczności Kościoła.
Co zatem powinni wiedzieć rodzice proszący o chrzest dla swojego dziecka?
Rodzice mają obowiązek zatroszczyć się o to, aby chrzest dziecka odbył się w pierwszych miesiącach życia ale też bez zwłoki, gdyby dziecku zagrażało niebezpieczeństwo śmierci. W przypadku, gdyby dziecko urodziło się chore może ochrzcić lekarz czy pielęgniarka. Może to uczynić każdy, nawet niewierzący, byleby miał tę intencję CHRZTU. Gdy nie ma wody święconej wystarczy czysta woda z kranu lub nawet woda mineralna.
- Chrzest dziecka powinien się odbyć w kościele parafialnym miejsca zamieszkania rodziców dziecka.
- Do godnego ochrzczenia dziecka wymaga się, "aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie"
- Chrzest zgłasza ojciec, matka lub prawny opiekun dziecka. Potrzebny jest wówczas akt urodzenia dziecka, dane teleadresowe chrzestnych. Potem chrzestni powinni dostarczyć ze swoich Parafii zaświadczenie – delegację do Chrztu.
- Przy zapisie ustalamy termin katechezy chrzcielnej, na której odbywa się przygotowanie liturgiczne rodziców i rodziców chrzestnych.
- Prawo Kanoniczne nakazuje obecność przy chrzcie przynajmniej jednego chrzestnego. Najlepiej jest jednak gdy mamy ojca chrzestnego i matkę chrzestną. Obojga dotyczą pewne wymagania, które muszą spełnić, aby mogli zostać chrzestnymi. Zatem chrzestnym może być tylko katolik, bierzmowany, który prowadzi życie zgodnie z zasadami wiary i obowiązku, który ma przyjąć. W praktyce oznacza to, że chrzestnym nie może być osoba, która jeszcze nie przyjęła sakramentu bierzmowania; lub też żyje w związku niesakramentalnym i z tego powodu nie może przystępować do spowiedzi i Komunii św. Warto więc dobrze przyjrzeć się kandydatom na ojca czy matkę chrzestną pod tym właśnie kątem. Jeżeli chrzestni zamieszkują na terenie parafii, w której odbywa się chrzest to nie potrzebują dodatkowego zaświadczenia. Takie zaświadczenie, że ktoś jest praktykującym katolikiem i może być chrzestnym potrzebują osoby z innych parafii. Aby je uzyskać należy się udać do kancelarii, tej parafii na terenie, której się mieszka