SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA
Bez wątpienia ślub to poważna sprawa wymagająca od kandydatów do małżeństwa wielkiej dojrzałości i przemyślanej decyzji. Starsi pamiętają, że w ustroju socjalistycznym były dwa śluby: cywilny i kościelny.
Od 1998 roku narzeczeni nie muszą już zawierać ślubu cywilnego i kościelnego. Od tego momentu ślub konkordatowy jest jednocześnie aktem prawnym i ceremonią kościelną. Wszystkie osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym.
Kiedy zgłaszać ślub w kancelarii parafialnej ?
Najpierw należy zgłosić się do kancelarii parafialnej celem rezerwacji terminu. Zwyczajowo ślub odbywa się w parafii Panny Młodej.
Na drugie spotkanie należy się umówić z proboszczem na około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Wówczas zostanie spisany protokół przedślubny (tzw – ugoda przedmałżeńska). Na to spotkanie należy przynieść następujące dokumenty:
Duszpasterstwo Rodzin Rejonu Nyskiego zaprasza narzeczonych do udziału w weekendowych naukach przedmałżeńskich. Najbliższy kurs weekendowy odbędzie się w dn. 18-19 stycznia 2025 r. w Ośrodku Formacyjno-Wypoczynkowym „Rybak” w Głębinowie. Formularz zapisów oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.rodzinnanysa.pl.
Na kolejnym spotkaniu przynieść:
Na tym spotkaniu następuje też omówienie ceremonii ślubnej.
W dzień ślubu: W kościele wypada zjawić się nieco wcześniej.
Państwo Młodzi oraz świadkowie składają podpisy.
W zakrystii należy dostarczyć: